sodyum hidroksit

Akü Asit Ambalaj ve Paketleme

sodyum hidroksit formul

Paket Ambalaj

Sodyum Hidroksit Nedir?

Endüstride kullanım alanı çok geniş olan sodyum hidroksit İngiltere'de 1807 yılında Humphrey Day tarafından keşfedilmiştir. Katı ve sıvı halde bulunan çok kuvvetli bir bazdır. Sodyum hidroksitin nasıl keşfedildiği ve elde edilmesinde hangi metod kullanıldığı meçhuldür. Katı hali %98-%99 luk payet (flake) yada boncuk (pearl) denilen formlardadır. Genelde sıvı formu %48, %32 lik olmak üzere iki şekilde bulunur.. Sıvı formu berrak renktedir.Kostik nem çekici bir maddedir.Katı formunun rengi ise beyaza yakındır. Kostik suda basitçe çözünür ve elde yumuşaklık ve kayganlık hissi veren bir çözelti oluşturur. Suda kolayca çözülen sodyum hidroksit Su ile tepkimeye girdiğinde yaklaşık 6-7 dakika içinde sıcaklığı 45°C - 55°C ‘ ye kadar çıkar ve yaklaşık 15-20 dakika sıcaklığını devam ettirir.

Doğada Sodyum Hidroksiti bulmak mümkün değildir çünkü doğal olarak kostik kendikenine meydana gelmez. Sodyum hidroksit üretmek çok zor değildir. üretim metodu olarak genellikle Sodyum Klorür’ ün elektrolizi sonucu %50’ lik çözelti şeklinde üretilir. üretim sırasında klor gazı da meydana çıkar. Oluşan çözeltideki sudan kurtulunca (buharlaştırıldığında) ise katı haldeki kostik elde edilir.

Sodyum hidroksit kullanım alanının yaygınlığı itibariyle sanayide de en yaygın kullanılan kimyasal ürünlerden biridir.


Sodyum hidroksit özellikleri


Sodyum Hidroksit (NaOH)
Kimyasal Adı Sodyum Hidroksit
EC Numarası 215-185-5
Kimyasal Formülü NaOH
Molekül Ağırlığı 39.9971 g/mol
Renk / Form Beyaz, Berrak / Katı - Sıvıı
Yoğunluk 2.1 g/cm³
Donma Noktası 318 ° C
Kaynama Noktası 1.390 °C (1.663 K)
CAS No 1310-73-2

Sodyum Hidroksit Flake (Payet)

sodyum hidroksit flake

 

Katı haldeki talaşlı yapısı ile diğer kostiklerden ayrılır. İri tuz şeklinde bulunan sodyum hidroksit 25 kg ambalajlarda ticareti yapılır. Yerli ve ithal bir çok çeşidi mevcuttur.

Payet kostik de elde kayganlık hissi uyandırır ve ve beyaz reklidir.

özellikle arıtma sistemlerinde ve üretimlerde sıvı sodyum hidroksit kışın çabuk donduğu için katı flake (payet) sodyum hidroksit tercih edilmektedir. Eritililerek kullanılır. Eritme esnasında ısı açığa çıkarır. Payet sodyum hidroksit depolaması ve nakliyesi kolay olmakla birlikte sıvı sodyum hidroksite göre dezavantajı eritme esnasında özel işlem gerektirmesidir. Raf ömrünün uzunluğu nedeniyle de sodyum hidroksit tercih edilmektedir. Kuvvetli yağ sökücü olan sodyum hidroksit , temizlik sektöründe organik kirliliklerin parçalanması ve giderilmesi amaçlı kullanılır. Diğer kullanıldığı sektörlerde de pH ayarlamak amacıyla kullanılır.

Sodyum Hidroksit Pearl (Boncuk)

sodyum hidroksit flake

 

Katı haldeki yuvarlak boncuk boncuk şeklinden dolayı boncuk sodyum hidroksit olarak adlandırılır. 25 kg ambalajlarda üretimi yapılır.
Sodyum hidroksidin en saf halidir.

Elde kayganlık hissi verir. Beyaz reklidir. özellikle sabun üretiminde, yağ sökmek amacıyla gider açmada bu tip kostik tercih edilir.

Payet kostik ile kullanım yerleri aynı olmasına rağmen daha kolay eridiği için tercih edilir. Payet kostiğe göre dah saf haldedir. Değişik tane boyutlarında üretilmektedir. Tane boyutu küçük olanlara micro pears denmektedir. özellikle biodisel üretiminde, temizlik amaçlı endüstriyel mutfaklar ve metal kaplama gibi sektörlerde tercih edilmektedir. Eritililerek kullanılır.

sodyum hidroksit pearls
Eritme esnasında ısı açığa çıkarır. Boncuk (pearls) sodyum hidroksit depolaması ve nakliyesi kolay olmakla birlikte sıvı sodyum hidroksite göre dezavantajı eritme esnasında özel işlem gerektirmesidir. Raf ömrünün uzunluğu nedeniyle de sodyum hidroksit tercih edilmektedir.

Sıvı Sodyum Hidroksit

 

Sodyum hidroksit, genelde arıtma sistemlerinde ve bir çok üretim prosesinde sıvı halde %32 lik ve %48 lik konsantrasyonlarda kullanılmaktadır. Sud kostik genelde 30 lt lik polietilen bidonlarda, 1000 lt lik IBC tanklarda ve tankerlerde sevkiyatı yapılmaktadır. Pek çok sektörde hazır solüsyon olarak bulunmasından dolayı tercih edilmektedir.

Soğuk havalarda %48 lik kostik kolayca donması sebebiyle, % 32 konsantrasyonlu sıvı sodyum hidroksit daha fazla tercih edilmektedir. Yaklaşık ısılarda donduğundan dolayı , (daha geç) bir çok işletme yazın %48 lik sodyum hidroksit kullanırken kış aylarında %32 lik sodyum hidroksit çözeltisini tercih etmektedirler.

Temizlik , arıtma , aluminyum, boya, metal, tekstil, kağıt gibi bir çok sektörde kullanılmaktadır.

 


Sık Sorulan Sorular:

Antalya sodyum hidroksit   istanbul sodyum hidroksit şirketleri   Ankara sodyum hidroksit firmaları   izmir sodyum hidroksit firmaları   tuzla sodyum hidroksit firmaları   istanbul anadolu yakası sodyum hidroksit firmaları   gebze sodyum hidroksit firmaları   pendik sodyum hidroksit firmaları (şirketleri)   çayırova sodyum hidroksit firmaları (şirketleri)   şekerpınar sodyum hidroksit firmaları (şirketleri)  

flag_en  flag_tr 
Adres & Mesai

Mescit Mahallesi
Demokrasi Caddesi
Birmes Sanayi Sitesi
A6 Blok No. 13
Orhanlı - Tuzla - İstanbul