sodyum hidroksit

Sodyum Hidroksit Kullanım Alanları

sodyum-hidroksit kullanim

Sodyum Hidroksit nerelerde kullanılır ?

Kuvvetli bir baz olan sodyum hidroksidin kullanım alanı çok geniştir. Sodyum Hidroksit kullanan sektörlerden bazıları şunlardır ;


Tekstil , ilaç, boya, arıtma, temizlik, kağıt üretim, sabun üretimi , pH ayarlama gibi değişik alanlarda sodyum hidroksit kullanılır.

Sodyum hidroksit kullanım alanlarını özetlemek gerekirse; sabun, kağıt sanayi, temizlik malzemelerinin üretimi, alüminyum sanayi, birçok kimyasal maddenin yapımında, biodizel , yapay ipek, kâğıt, boya, deterjan endüstrisinde ve petrol rafinelerinde arıtma sanayi, kuvvetli asitlerin indirgenmesi, vb bir çok alan ve daha başka sektörler de kullanılır.

Sodyum Hidroksit’ in yine en büyük kullanımı alanı kimya sanayidir. İkinci olarak da, kâğıt sektörü söylenebilir, çünkü çok yoğun kullanılmaktadır. Sodyum tuzları ve temizlik ürünleri , deterjan üretimi, pH dengeleme ve arıtma , organik sentezleme, gider açma gibi kullanım alanları da mevcuttur. Ayrıca alüminyum üretiminde de fazlasıyla kullanılmaktadır.

Kâğıt yapımında, sodyum hidroksit ile sodyum sülfit ana maddelerdendirler. Bayer işleminde, kostik alümina içindeki boksitleri rafineleştirmede kullanılır. Sonrasında elde edilen alüminyum oksit, alüminyum metal üretiminde kullanılır. Sodyum hidroksit ile sodyum sülfit , Kraft işlemi esnasında selüloz fiberden lignini ayrıştırmak amacıyla hazırlanan çözeltinin temel maddeleridir. Sodyum hidroksit bununla birlikte daha sonraki aşamalarda, meydana gelen kahverengimsi hamuru beyazlaştırmada da kullanılır.

Sodyum Hidroksit, sabun yapımında da kullanılır. Ve biyodizel üretiminde de kullanılır.Zeytin genelde kostik ile işlenerek yumuşatılır ve siyahlaştırılır. Meyve ve sebzelerin kimyasal soyma işlemlerinde de kullanılan kostik, aynı zamanda çikolata ve kakao işlemede, karamel ve meşrubat üretiminde, dondurmayı kıvamlaştırmada da kullanılır.

Sodyum Hidroksit, temizleme amacıylada pek çok alanda temizleyici olarak birçok kullanım alanına sahiptir. Suya ilave edilip, ısıtıldığında, donanım ve depo temizleme gibi alanlarda kullanılabilir. Gres ve diğer yağları, proteinleri çözebilir. Lavabo ve kanalizasyon atık borularının temizlenmesinde de kullanılabilir. Sodyum hidroksit aynı zamanda güçlü yağ alma özelliği taşıdığından, paslanmaz çeliklerde kullanılabilir. Sodyum Hidroksitin en yaygın kullanım alanlarından biri de tıkanan giderleri ve lavaboları açmaktır. 

Sık Sorulan Sorular:

sodyum hidroksit kg fiyatı   sodyum hidroksit nasıl temin ederim   sodyum hidroksit nereden bulabilirim   sodyum hidroksit nerelerde satılır   sodyum hidroksit nerelerden alınır   sodyum hidroksit nerelerden bulunur   sodyum hidroksit satın al   sodyum hidroksit satın almak istiyorum   sodyum hidroksit satış   sodyum hidroksit satışı   sodyum hidroksit satışı yapan firmalar   sodyum hidroksit temin edilecek yerler   sodyum hidroksit uygun fiyat   kaliteli sodyum hidroksit   ucuz sodyum hidroksit   sodyum hidroksit kayseri  

flag_en  flag_tr 
Adres & Mesai

Mescit Mahallesi
Demokrasi Caddesi
Birmes Sanayi Sitesi
A6 Blok No. 13
Orhanlı - Tuzla - İstanbul